Žijem
android app
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:


OTÁZKY

   


ODPOVEDE

   
Potrebujem aplikáciu ak nemám žiadne psychické problémy?

Aplikáciu nepotrebujú ani tí, ktorí psychické problémy majú. Môže im však pomôcť zlepšiť život a zmierniť ich problémy.
A či má význam, aby aplikáciu používali tí, ktorí žiadne psychické problémy nemajú? Skúsim použiť ako príklad jedného reálneho používateľa, ktorý bol ochotný  podeliť sa o svoje skúsenosti s aplikáciou.

Nikdy som netrpel a ani netrpím žiadnymi psychickými problémami, depresiami, úzkosťami ani záchvatmi paniky. Považujem sa za šťastného a spokojného človeka. Napriek tomu aplikáciu pravidelne používam. Prečo? Napíšem pár slov k funkciám, ktoré mi umožňujú prežívať svoj život lepšie.

- evidencia nálad - rovnako, ako väčšina ľudí, aj ja podlieham zmenám nálad. Až evidencia mojich nálad v apke mi umožnila odhaliť príčiny zmeny nálady. Čo zlepšuje a čo naopak zhoršuje moju náladu? Grafy mi ukážu, čo najčastejšie zhorší moju náladu a ja v prípade, že takáto situácia nastane, spozorniem a nenechám si svoju náladu zhoršiť.
- upozornenie Ako sa máš? - pomáha mi prebúdzať sa zo stavu "robota", keď akoby mechanicky fungujem na "autopilota" a ani si neuvedomujem, že žijem. Tiež ma núti zamyslieť sa, ako sa práve cítim a prečo sa tak cítim. Stávam sa teda bdelejším a akýmsi pozorovateľom samého seba, ktorý nie je tak silne závislý na vonkajších podnetoch. Dokážem lepšie tieto podnety nechať plynúť povedľa seba, bez toho, aby negatívne ovplyvnili moju náladu.
- názor psychoterapeuta - keď sa náhodou moja nálada zhorší na najnižšie stupne z 5 stupňovej škály, vždy mi pomôže Pjérov pohľad na vec. Alebo si apku len tak otvorím a čítam si Názory psychoterapeuta rad radom. Od múdrych ľudí sa je vždy čo naučiť.
- pozorované myšlienky - túto funkciu apky používam asi najčastejšie. Občas som bol zhrozený z toho, aké myšlienky sa objavia v mojej hlave. Zapisujem si len negatívne myšlienky, ktoré mi napadnú keď sa venujem činnosti nijako nesúvisiacej s došlou myšlienkou. Keď som si niekoľko dní myšlienky zapisoval, našiel som v nich istú systematičnosť a šablónovitosť. Ako keby prichádzajúce myšlienky mali nejaký algoritmus, ktorý sa snaží "uloviť" moju pozornosť stále na rovnaké  "osvedčené háčiky". Vďaka tomuto poznaniu viem, že myšlienky nie sú moje, ja si ich neobjednávam, nechcem negatívne myšlienky. Napriek tomu sa objavujú a zdá sa, že ich jediným cieľom je získať energiu mojej pozornosti. S pomocou aplikácie sa mi čím ďalej tým častejšie darí nevenovať pozornosť negatívnym myšlienkam, odignorovať ich. Ak si niekto myslí, že je pánom všetkých svojich myšlienok a vytvára si ich vo svojej hlave podľa svojich želaní, môže si vyskúšať nasledovné cvičenie: Predstavte si niečo, napr. rozkvitnutú ružu a udržujte svoju pozornosť 15 minút len na tejto ruži. Pravdepodobne už po niekoľkých sekundách sa vo vašej hlave začnú objavovať myšlienky na zážitok zo včera, na partnera/partnerku, na politiku, na suseda, na jedlo alebo nápoj, na ... . A pravdepodobne väčšina z nich budú negatívne.
- denník - nemyslím si, že svoje zápisky v denníku budem niekedy čítať, jeho písanie mi však pomáha zrekapitulovať prežitý deň, uvedomiť si, čo som spravil dobre, čo som nezvládol úplne k svojej spokojnosti a v čom som zlyhal. Nie je v tom odsudzovanie ani nadávanie si do neschopných, len konštatovanie a uvedomenie si, či a ako som danú situáciu mohol zvládnuť lepšie.
- zapisovanie snov - sny si nepamätám často, ale ak sa tak stane, určite si ho zapíšem čo najpodrobnejšie a snažím sa prísť na to, čo som v bdelom stave nespracoval, čo treba doriešiť, prípadne na aké moje nesprávne konanie / smerovanie ma upozorňuje moja duša.
- moje ciele - z časti Moja sila je táto funkcia pre mňa najpoužívanejšia. Keď nie som spokojný s niektorou svojou vlastnosťou a chcem ju zmeniť, vytvorím si nový cieľ, posuniem si ho na samý vrch ako najdôležitejší a keďže sám seba poznám najlepšie, navrhnem si k cieľu niekoľko krokov, o ktorých viem, že pre mňa budú fungovať.
- Moje bezpečie - túto skupinu funkcií síce nevyužívam, ale občas si ich "rozklikám", prečítam si uvedené texty a zamyslím sa nad nimi.
- meditácie - využívam pravideľne. Prvé tri každé ráno po prebudení a na lotosový kvet sa snažím myslieť permanente počas celého dňa. Je to najlepšia meditácia (vlastne duchovná praktika), s ktorou som sa v živote stretol.
- riadené dýchanie - predvolená krivka dýchania je navrhnutá pre upokojenie naozaj dobre. Z času na čas ju využijem.  

Možno trochu obšírna odpoveď. Dalo by sa to zhrnúť tak, že kto chce, ten si v aplikácii nájde funkcie, ktoré mu pomôžu skvalitniť život a prežívať ho zmysluplnejšie.
Ak by sa ešte niekto chcel podeliť o svoje skúsenosti s používaním aplikácie, radi ich zverejníme, podľa priania anonymne alebo s menom.     
Prečo požaduje aplikácia zakázanie optimalizácie batérie?

Aplikácia v určitých intervaloch monitoruje náladu používateľa upozorneniami "Ako sa máš?" v stavovom riadku. Ak by nebola optimalizácia batérie pre aplikáciu zakázaná, upozornenia by sa vôbec nemuseli objavovať, alebo ak by sa objavili, nemuselo by byť možné vyhodnotiť náladu ťuknutím priamo na notifikáciu. Netreba sa obávať zvýšenej spotreby batérie.

IPN data
Buzulucká 3
960 01 Zvolen, Slovensko
tel.: +421 905 263584
email: android @ ipndata.sk
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky