Svet koní


Go to content

Juhonemecký chladnokrvník

Plemená koní > J

Juhonemecký chladnokrvník

Pôvod:
Rakúsko
Farby: Hnedáky, ryšiaky, vraníky, sivkovia; často tigrovito strakaté.
Exteriér: - 160 - 164 cm palicovej miery
- veľký; dobre svalnatý; hlboký trup
- dlhý, široký, rozdelený zadok
- silné, dobre vyvinuté, štíhle kĺby
- tvrdé kopytá; stredne ťažká hlava
- výrazné dobromyseľné oči
Využitie: Pracovný kôň v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve; kočiarový kôň; pivovarnícky kôň a reprezentačný záprahový kôň.


História a pôvod: Norický kôň je prastaré plemeno, ktoré vzniklo v rímskej provincii Noricum, ktorá ležala v južnom Rakúsku, približne na území dnešného Korutánska. Označeniu tejto provincie vďačí za svoje plemeno. V období renesancie sa začala cirkev angažovať v chove tohto plemena. Predovšetkým arcibiskupi zo Salzburgu sa začali zaujímať o norického koňa a začali sa jeho chovu venovať systematicky. V minulosti došlo ku kríženiu s celou škálou iných plemien. Od 17. do 19. storočia sa prikrížili andalúzske, neapolské, belgické, kladrubské, clydeslandksé, oldenburské, holštajnské kone a mnoho iných plemien koní. Až od roku 1884 sa udržiava prevažne čistá plemenitba. Oba norické druhy, ľahší oberlandský a ťažší pinzgauský, sú v Nemecku od roku 1952 zlúčené v oficiálnom spoločnom označení juhonemecký chladnokrvník.
Temperament a talent: Norický kôň bol dlhý čas chovaný v horách a prispôsobil sa náročným posmienkam v strmom vysokohorskom teréne tak, ako žiaden iný kôň. Norický kôň je pri chôdzi aj v ťažkom teréne absolútne istý. Inak je tvrdý a nenáročný. Má skôr ťažkopádny temperament a vyznačuje sa dobromyseľným charakterom.

Hľadať

Back to content | Back to main menu